Ciekawostki

Sławni ludzie, których nawet nie podejrzewałeś o bycie poliglotami

by Redakcja
Odsłony: 9131
Sławni ludzie - poligloci

Czy wiesz, że jedni z najbardziej znanych ludzi na świecie byli poliglotami? Na przykład Audrey Hepburn, która pozostając amerykańską królową srebrnego ekranu, wciąż jest uznawana przez amerykanów czy Brytyjczyków za najpiękniejszą kobietę, jaka kiedykolwiek istniała. Audrey Hepburn potrafiła mówić w aż sześciu językach. J.R.R. Tolkien, autor trylogii "Władca Pierścieni", nie tylko biegle mówił w kilku językach, ale i niektóre sam wymyślił. Dlaczego ci wyjątkowi ludzie postanowili nauczyć się władać wieloma językami? Czy była to dla nich konieczność, ich "być albo nie być", czy po prostu zwykła potrzeba komunikacji. Co najważniejsze w tym wszystkim, to to, co sami, jako miłośnicy języków obcych możemy nauczyć się z ich wypowiedzi, ich życia i doświadczeń? Dowiedzmy się.

Czy bariery językowe znikną w przeciągu 10 lat?

by Redakcja
Odsłony: 1877
Bariery językowe

Czy wyobrażasz sobie podróż do innego kraju nie martwiąc się o bariery komunikacyjne w obcym języku? W artykule na stronie Wall Street Journal, ekspert w dziedzinie polityki technologicznej Alec Ross stwierdził, że w przeciągu najbliższych kilku dziesięcioleci będziemy mogli komunikować z dowolną osobą na świecie za pomocą małych słuchawek z wbudowanym mikrofonem.

Dlaczego "I" piszemy wielką literą?

by Redakcja
Odsłony: 4979
Dlaczego I piszemy wielką literą?

Z gramatycznego punktu widzenia nie ma powodu dla którego powinniśmy pisać „I” wielką literą. Co ciekawe, ten zwyczaj występuje tylko w języku angielskim. Dlaczego? Bo tak. Ze względu na to, że odpowiedź ta nie jest zbytnio satysfakcjonująca, a językoznawcy i historycy również nie mają pewności, ponieważ nie znaleźli oni żadnego zapisu wyjaśniającego tą kwestię, postaramy się podjąć próbę rozwikłania tej sprawy.