Jaki egzamin dla mnie?

Cambridge English Language Assessment oferuje szereg kwalifikacji na wielu poziomach trudności i dla różnych potrzeb.

Nie możemy polecić który test będzie dla Ciebie najlepszy, informacje zawarte na naszej stronie mogą pomóc Tobie w wyborze odpowiedniego egzaminu dostosowanego do własnych potrzeb.

  1. Na stronie cambridgeenglish.org/test-your-english dostępny jest bezpłatny test z języka angielskiego.  Test ten jest zaprojektowany tak, aby dać pewne wyobrażenie o swoim poziomie angielskiego i podpowiedzieć, które egzaminy Cambridge English mogą być najbardziej odpowiedni dla Ciebie.
  2. Jeżeli chcesz przystąpić do egzaminu na określonym poziomie w skali CEFR (Common European Framework of Reference), sprawdź najpierw stronę gdzie prezentowana jest lista egzaminów na każdym poziomie CEFR.
  3. Jeśli potrzebujesz zdać egzamin dla celów imigracyjnych, w naszym serwisie znajdziesz więcej informacji nt Cambridge English dla celów wizowych i imigracyjnych.

Jeśli chcesz uzyskać certyfikat językowy, aby udowodnić swój poziom lingwistyczny i tym samym umieścić informację o tym w CV, egzamin Cambridge English jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Egzaminy IELTS i TOEFL są często bardziej istotne dla celów wizowych, pracy i podjęciu nauki na uniwersytecie lub college'u, gdzie wymagany jest pewien poziom języka angielskiego. Pomiędzy tymi dwoma egzaminami, IELTS jest powszechnie stosowany w Wielkiej Brytanii, w Ameryce natomiast dominuje TOEFL (są wyjątki, jednak i tak wiele instytucji będzie akceptować oba).

Terminy ważności

Ważną rzeczą dotyczącą certyfikatów jest termin ich ważności. Certyfikat Cambridge będzie ważny do końca swojego życia, podczas gdy IELTS i TOEFL są ważne tylko przez dwa lata. Ponadto, gdy przystępujesz do egzaminu Cambridge English jest możliwość, że nie zdasz i dlatego wtedy nie otrzymujesz certyfikatu. Przystępując do egzaminów IELTS i TOEFL zawsze otrzymujesz certyfikat z wynikiem, bez względu na to, jaki wynik uzyskałeś.

Kto wydaje egzaminy?

Certyfikat TOEFL jest wydawany przez Educational Testing Service (ETS), amerykańskiej organizacji non-profit, a IELTS jest wspólną "własnością" British Council, IDP Education i Cambridge English Language Assessment. Certyfikat Cambridge jest wydawany przez Cambridge English Language Assessment na Uniwersytecie w Cambridge w Anglii.

Zanim się zdecydujesz

Zorientuj się jaki aktualnie posiadasz poziom wykonując testy sprawdzające poziom znajomości języka. Tego typu testy pokazują jedynie orientacyjny poziom wiedzy i wyniki testów i poziomy są bardzo przybliżone. Twój wynik w takim teście nie może być wykorzystywany jako dowód formalnych kwalifikacji językowych.

Niezależnie od tego, jaki wybierzesz egzamin, sieć autoryzowanych centrów egzaminacyjnych pomoże Tobie w przystąpieniu do testu. Uzyskasz tam również informacje o cenach jak i sposobach na przygotowanie się do egzaminu.