Ready for First Roy Norris

Ready for First autorstwa Roy’a Norris’a stanowi obszerny i kompleksowy kurs przygotowujący szczegółowo uczniów, a także dorosłych samodzielnie przygotowujących się do egzaminu Cambridge B2 First z języka angielskiego. Podręcznik Ready for First jest zaprojektowany w sposób umożliwiający systematyczne rozwijanie czterech umiejętności posługiwania się językiem angielskim – Reading and Use of English, Listening, Speaking i Writing. Zawiera w każdym rozdziale liczne podpowiedzi i sugestie do ćwiczeń oraz informacje czego można spodziewać się na egzaminie Cambridge. Takie podejście krok po kroku zapewnia pełne przygotowanie i nabycie pewności siebie podczas egzaminu. Ready for First jest podręcznikiem w całości uaktualnionym i dostosowanym do nowej formy egzaminu Cambridge B2 First.

Ready for First to bardzo praktyczny podręcznik skierowany do uczniów i studentów na poziomie B2średnio-zaawansowanym, traktowany jest jako książka dla dorosłych, chociaż nastolatkowie i dorośli bez wątpienia odnajdą się w zagadnieniach poruszanych w podręczniku. W zależności od tego w jaki sposób podchodzimy do nauki i jak korzystamy z tej książki, można przyjąć, że na każdy rozdział przypada około 5 do 8 lekcji, a co za tym idzie, to około 80 do 120 godzin nauki.

Wszystkie zadania związane z ćwiczeniem umiejętności językowych zawartych w Ready for First poddane są kontekstualizacji w kierunku struktury egzaminu i jego zawartości. Zadania ćwiczące praktyczne umiejętności z części Reading mają bardzo przejrzystą strukturę – ćwiczenia przed zadaniem – zadanie – ćwiczenia po zadaniu. Co ciekawe, ćwiczenia po zadaniu tekstowym wymagają wyprowadzenia własnych wniosków i reakcji odnośnie przeczytanego tekstu, co jest dużym plusem. Podobnie jest również z niektórymi zadaniami z części Listening. Ćwiczenia z części pisemnej (Writing) wydają się być rozwiązywane głównie poprzez proces analizy modelu.

W sekcjach powtórkowych, sprawdzających umiejętności nabyte w danym rozdziale, ćwiczenia skupione są bardziej na kontekście, tematyczności i sytuacjach z życia codziennego, a nie konkretnym elemencie gramatycznym, przez co nauka danych zagadnień jest o wiele prostsza i przyjemniejsza.

Każdy rozdział Ready for First zawiera sekcje w których odnajdziesz porady, wskazówki i strategie dotyczące egzaminu Cambridge B2 First:

 • What to expect in the exam: to przydatne informacje na temat tego, na co powinieneś być przygotowany podczas egzaminu
 • How to go about it: to zestawy porad i wskazówek, jak radzić sobie z różnymi typami zadań i szczegółowymi pytaniami
 • Don’t forget!: informacje stanowiące przypomnienie o ważnych punktach, o których należy pamiętać, odpowiadając na konkretne pytanie
 • Useful language: zawiera słownictwo i struktury, z których można korzystać podczas części Writing i Speaking

Na końcu książki znajdziesz szczegółowe wyjaśnienia obszarów gramatycznych występujących w poszczególnych rozdziałach, wraz z tematyczną listą słownictwa, oraz transkrypcją nagrań.

Roy Norris i zmiany w 3 edycji podręcznika Ready for First

Podręcznik Ready for First został napisany przez Roy’a Norris’a, nauczyciela i twórcę podręczników przygotowujących do egzaminów Cambridge jak Ready for FCE (2001), Ready for CAE (2004) i Straightforward Advanced (2008) oraz współautora Direct to FCE (2011). Roy Norris współpracuje z wydawnictwem Macmillan.

Jak sam Roy Norris mówi:

Kurs Ready for First został zaktualizowany do zrewidowanego egzaminu Cambridge English, który wszedł w życie w 2015 roku, ale zmieniliśmy także dużą ilość materiałów do czytania i słuchania, aby nadać mu nowy, świeży styl, zachowując jednocześnie niektóre znane cechy, które sprawiły, że pierwsze dwie edycje odniosły tak wielki sukces.

80% tekstów w podręczniku w części Reading jest całkowicie nowych (15 z 19 tekstów). 60% ćwiczeń do słuchania jest także zupełnie nowych lub zaktualizowanych, a wiemy z rozmów z nauczycielami, że oczekuje się jeszcze więcej ćwiczeń z części Listening, więc teraz każdy rozdział (poza jednym) ma dwa zadania z odsłuchu, które reprezentują 25% wzrost w porównaniu z drugą edycją podręcznika. Dołączyliśmy także bank materiałów do słuchania w zeszycie ćwiczeń, dzięki czemu uczniowie mogą ćwiczyć rozumienie ze słuchu w domu. Dla każdego rozdziału istnieje jeden styl słuchania, a każdy z nich można znaleźć w osobnej sekcji na końcu książki.

Ready for First zawiera nowe komponenty i duże zmiany w podręczniku, szczególnie w sekcjach czytania i słuchania. Jestem przekonany, że zarówno ty, jak i twoi uczniowie z przyjemnością korzystacie z podręcznika, tak jak lubiłem go pisać.

Wydawnictwo Macmillan

Macmillan Publishers to globalna firma wydawnicza zajmująca się wydawnictwami książkowymi posiadająca znaczące wydawnictwa na całym świecie. Macmillan publikuje szeroką gamę nagradzanych książek dla dzieci i dorosłych we wszystkich kategoriach i formatach. Macmillan Publishers jest oddziałem Holtzbrinck Publishing Group, dużej rodzinnej firmy medialnej z siedzibą w Stuttgarcie w Niemczech. Macmillan Learning poprawia jakość życia poprzez naukę. Dzięki głębokiemu partnerstwu z najlepszymi naukowcami, nauczycielami, administratorami i programistami na całym świecie ułatwiają nauczanie i uczenie się, które zwiększa zaangażowanie i sukcesy uczniów. Macmillan Education wspiera studentów, instruktorów i instytucje przez cały okres uczenia się, dostarczając im światowej klasy treści w najbardziej odpowiednich, angażujących i elastycznych formatach. Działają w 50 krajach na całym świecie, oferując: naukę języka; publikowanie programów nauczania w języku angielskim, hiszpańskim i kilku innych językach; wyższe wykształcenie, szkolenia i wsparcie.

Kluczowe cechy podręcznika Ready for First

 • 15 motywujących jednostek tematycznych
 • Sekcja kontrolna na końcu każdego rozdziału w której wykonuje się zadania egzaminacyjne
 • Rozdziały dodatkowe koncentrujące się na każdym elemencie egzaminu B2 First
 • Zróżnicowane, praktyczne ćwiczenia z mówienia, w tym kompletny test z tej części egzaminu
 • Kompletny gramatyczny syllabus do egzaminu B2 First
 • Uporządkowana tematycznie lista słownictwa pod kątem egzaminu
 • Duży nacisk położony na budowanie słów, kolokacje i czasowniki frazowe
 • Lista słów opartych na tematach rozdziałów
 • Systematyczne szkolenie egzaminacyjne obejmujące porady i pomoc dla każdej części egzaminu
 • Modelowe odpowiedzi i solidne przygotowanie zapewniają doskonałe wsparcie w części pisemnej

Komponenty Ready for First

 • Ready for First (3rd edition) składa się z 5 komponentów:
 • Książka ucznia z kluczem odpowiedzi plus kod dający dostęp do elektronicznej wersji podręcznika (eBook)
 • Zeszyt ćwiczeń plus Audio CD (z kluczem odpowiedzi)
 • Książka ucznia bez klucza odpowiedzi plus eBook
 • Zeszyt ćwiczeń bez klucza odpowiedzi plus Audio CD
 • Książka nauczyciela plus DVD-Rom plus eBook

Kod dołączany do komponentów umożliwia dostęp do platformy Macmillan Practice Online, na której znajdują się dodatkowe materiały egzaminacyjne, materiały audio-wideo oraz testy. Z kolei DVD-Rom dostarczany wraz z książką nauczyciela zawiera materiały dodatkowe do kopiowania, oraz testy w plikach *.doc i *.pdf.

Podsumowanie

Podręcznik wraz z pozostałymi komponentami ma za zadanie przygotować kandydatów do egzaminów Cambridge ESOL. Publikacja Ready for First zyskała sobie duże uznanie wśród polskich uczniów, kandydatów do egzaminu B2 First oraz lektorów. Podręcznik wraz z książką ćwiczeń został opracowany w ten sposób, aby w jak najlepszym stopniu opanować wszelkie umiejętności językowe jakie wymagane są na egzaminie Cambridge. Co więcej, materiały zawierają liczne podpowiedzi i strategie rozwiązywania zadań, aby uzyskać maksymalne wyniki.