English Grammar in Use Raymond Murphy top

English Grammar in Use jest uważana za jedną z najlepiej sprzedających się na świecie książek gramatycznych dla osób uczących się języka angielskiego. English Grammar in Use autorstwa Raymonda Murphy’ego wydana przez Cambridge University Press to interesująca pozycja dla uczniów na poziomie średnio-zaawansowanym (B1-B2) i obejmuje całą wymaganą na tym poziomie gramatykę. Jest to książka do samodzielnej nauki z prostymi wyjaśnieniami i wieloma ćwiczeniami praktycznymi. Ma również zaufanie wśród nauczycieli i może być używana jako materiał uzupełniający w szkołach ogólnokształcących jak i szkołach językowych. Stanowi jeden z trzech podręczników serii wydanej na różnych poziomach zaawansowania (początkujący, średnio-zaawansowany i zaawansowany).

Książka ta jest powszechnie stosowana przez uczniów języka angielskiego, zwłaszcza tych, z krajów nieanglojęzycznych, jako książka praktyczna. English Grammar in Use spotkała się z dużym uznaniem wśród czytelników dzięki swojej dokładności i prostocie. Mimo, że podręcznik został zatytułowany jako publikacja encyklopedyczna, wydawca twierdzi, że książka ta nadaje się również do utrwalania materiału na zajęciach w szkole.

Istnieją dwie wersje książki (z kluczem odpowiedzi lub bez). English Grammar in Use jest podzielona na rozdziały ułożone w sprawdzonym, łatwym w użyciu formacie, z objaśnieniami punktów gramatycznych na każdej lewej stronie i ćwiczeniami sprawdzającymi zrozumienie po prawej stronie. Rozdziały książki są uporządkowane według stopnia trudności. Innymi słowy, zaczynają się od podstawowych tematów i przechodzi do bardziej zaawansowanych. Autor, Raymond Murphy, radzi czytelnikom, aby śmiało wybierali sobie tematy, które uważają za wymagające poprawy, a tym samym niekoniecznie zaczynali od rozdziału pierwszego. English Grammar in Use to wiele dodatkowych ćwiczeń w celu utrwalenia materiału. Pod koniec książki znajduje się podręcznik zawierający ćwiczenia, które po rozwiązaniu pokazują, jakie tematy uczeń powinien powtórzyć aby w pełni je opanować. Sugerowane numery rozdziałów do powtórzenia, podpowiadają uczniowi na jakich elementach powinien się skupić, a jakie może pominąć. Najnowsza wersja książki to świeży, atrakcyjny, nowy wygląd i przejrzysty układ, z poprawionymi i zaktualizowanymi przykładami.

Raymond Murphy i historia powstania serii English Grammar in Use

Podręcznik English Grammar in Use został napisany przez bestsellerowego autora książek gramatycznych dla uczniów języka angielskiego, Raymonda Murphy’ego. Kiedy w 1985 roku po raz pierwszy opublikowano English Grammar in Use, Raymond Murphy pracował jako nauczyciel języka angielskiego. W tym czasie nie mógł znaleźć żadnych gramatycznych podręczników, które spełniałyby potrzeby jego uczniów, a więc zaczął tworzyć arkusze gramatyczne. W końcu arkusze te stały się książką do nauki angielskiej gramatyki napisaną z myślą o uczniach: łatwe w użyciu, jasne i proste wyjaśnienia, ćwiczenia praktyczne i klucz do odpowiedzi. Z każdą kolejną edycją, książka była aktualizowana wraz z udoskonaleniem wyjaśnień i ćwiczeń, a także jej wygląd oraz użyteczność.

Jak sam Raymond Murphy mówi:

English Grammar in Use jest używana od trzydziestu lat, więc miałem wiele okazji, aby dokonać wszelkich zmian, które chciałem wprowadzić, co jest bardzo miłe dla mnie, jako autora. Napisałem książkę jako podręcznik do samodzielnej nauki języka angielskiego z dowolnego miejsca na świecie. Pisałem dla dorosłych i pisałem w celu samokształcenia. Książkę, której ludzie mogliby używać samodzielnie poza salą lekcyjną. Ponieważ uczniowie ciągle pytali o książki gramatyczne. Co jest zrozumiałe. Książka do gramatyki i słownik są ich podstawowymi narzędziami do nauki.

Tak, było wiele zmian. Głównie małe zmiany, a także dodatki. Ale istota tej książki jest taka sama, tak jak i sposób jej działania. Jest łatwa w użyciu; jasne jest, co należy zrobić. Mamy informacje na jednej stronie i ćwiczenia na drugiej. Napisana jest specjalnie dla uczniów. Oznacza to pisanie w języku, który z natury jest prosty. Pozbyto się zbyt wielu słów i uniknięto terminologii gramatycznej. Gramatyka i język, to nie są rzeczy akademickie. Nie potrzeba tego. Lubię prezentować język w sposób: tak to jest, tak to działa, oto kilka przykładów, teraz twoja kolej. Nie muszę tego otaczać tajemnicą.

Na stronach po lewej starałem się poprawić brzmienie wyjaśnień. Na stronach po prawej starałem się ulepszyć ćwiczenia, uczynić je bardziej odpowiednimi do zadania. Oprócz tego do książki dodano zupełnie nowe sekcje, dodatkowe ćwiczenia. Są to ćwiczenia, które obejmują więcej niż jedną jednostkę. Również przewodnik do nauki, który jest rodzajem testu diagnostycznego. Jeśli więc użytkownik chce zorientować się, co może być przydatne dla niego lub dla niej do nauki, może skorzystać z testu diagnostycznego wielokrotnego wyboru, który nazywamy przewodnikiem. Zmienił się też wygląd książki. Początkowo był to oczywiście czarno-biały kolor; a następnie drukowanie czterokolorowe. Zmienił się również ogólny projekt książki, szata graficzna: tego rodzaju rzeczy. I wreszcie książka została zaktualizowana.

W ciągu dziejów powstawania tej książki, standardowy angielski uległ zmianie. Powinienem to wyjaśnić: to moja percepcja standardowego angielskiego. Ponieważ nie ma jednego postrzegania języka angielskiego jako standardowego. Mamy tego rodzaju bardzo niejasne wyobrażenie o tym, co jest dopuszczalne, a co nie jest dopuszczalne w standardowym języku angielskim. Nie jest to kwestia dobra czy zła; jest to kwestia tego, co jest właściwe w danej wersji angielskiego. Tak więc kilka rzeczy, których nie miałem w oryginalnych wydaniach, znajduje się teraz w aktualnych wydaniach. Wkrótce po ukazaniu się wydań brytyjskich, Cambridge University Press zdecydowało się opublikować amerykańską wersję. Nie chodzi o to, że gramatyka amerykańska i brytyjska są bardzo różne, bo nie są. Powinienem państwu to podkreślić: Mówię tu o standardowym angielskim brytyjskim i amerykańskim. Więc jeśli zestawi się te dwie różnice, to okazuje się, że jest bardzo, bardzo mało różnic gramatycznych.

Główne różnice między angielskim brytyjskim i amerykańskim dotyczą słownictwa, idiomów, stylu. Amerykanin czytający mój brytyjski tekst uznałby go za bardzo brytyjski. I ktoś, kto chciał nauczyć się amerykańskiego angielskiego może być rozczarowany, że otrzymuje angielski brytyjski. Powinienem też oczywiście powiedzieć, że nie zrobiłem tego osobiście. Mieliśmy amerykańskiego adaptera Will’a Smalzera, który przejrzał tekst i zmienił wszystko, co wymagało poprawy. Więc „shop” stał się „store”. Wszystko, co brzmiało brytyjsko, zmieniono na coś, co brzmiało amerykańsko. Potem przeczytałem to i pracowaliśmy razem, aby upewnić się, że stworzyliśmy wersję, którą obaj uważamy za słuszną, i tak powstały amerykańskie wydania. Istnieją dwa rodzaje wersji dwujęzycznych: adaptacje, w których treść rzeczywiście się zmienia. Są proste tłumaczenia, gdzie jest właśnie tłumaczone, więc wszystko jest takie samo z wyjątkiem niektórych bitów w innym języku. Dostosowania dotyczą głównie „Podstawowej gramatyki w użyciu”, niższego poziomu. A w adaptacjach treść się zmienia, więc może niektóre jednostki nie są takie same w wydaniu międzynarodowym, jak np. w wydaniu włoskim, niemieckim czy francuskim. Tak więc wprowadzono pewne zmiany zgodnie z potrzebami osób z danej grupy językowej.

Pierwszym tłumaczeniem każdego wydania był język islandzki, i to bardzo szybko po wydaniu książki. Książka została przystosowana do islandzkich szkół, które chciały mieć przetłumaczoną wersję. Tłumaczenia są przydatne dla uczących się, ponieważ jest to dość trudna lektura książki – gramatycznego podręcznika – w języku, którego się uczysz. To całkiem nie lada wyzwanie. Wiesz, mam w domu podręczniki do gramatyki niemieckiej i francuskiej, ale są w języku angielskim i są napisane dla osób mówiących po angielsku. Myślę, że dzięki książce „English Grammarin Use” dla większości uczniów na wyższym poziomie nie jest to problem.

Stworzyliśmy aplikację mobilną do „English Grammar in Use”. Różni się od ebook. Ebooki to tylko wersja ekranowa – wersja cyfrowa – książki drukowanej. Aplikacja mobilna, czyli „English Grammar in Use” – nie „Essential Grammar in Use”, ale „English Grammar in Use” – jest nieco inna, ponieważ aplikacja mobilna została napisana specjalnie na telefony. i iPad’y, (szczególnie myślałem o telefonach), co oznacza bardzo mały ekran. Tak więc użycie bardzo małego ekranu będzie nieco inne niż używanie dwóch dość dużych stron. W książce masz stronę lewą i prawą stronę. Strona po lewej zawiera informacje, a na prawej stronie znajdują się ćwiczenia. Patrzysz więc na lewą stronę, a potem przechodzisz na stronę po prawej, do ćwiczeńDzięki aplikacji … na małym ekranie, na ekranie telefonu, nie możesz tego zrobić. Na jednym ekranie nie można uzyskać zawartości dwóch stron.

English Grammar in Use Raymond Murphy książka podręcznik

Zalety podręcznika – wyjaśnienia gramatyczne, przykłady i ćwiczenia praktyczne

145 rozdziałów obejmujących całą gramatykę jaką muszą znać osoby uczące się języka angielskiego, aby skutecznie komunikować się na poziomie średnio-zaawansowanym (B1B2). Przejrzyste objaśnienia gramatyczne i przykłady na każdej stronie po lewej i ćwiczenia praktyczne na każdej stronie po prawej. Pełny klucz do odpowiedzi na końcu książki, wraz z dodatkowymi ćwiczeniami i przewodnikiem do nauki, aby pomóc uczniom określić, w których obszarach gramatyki angielskiej potrzebują pomocy. Wersja eBook, aplikacja mobilna oraz wersja online z systemem zarządzania nauką zawierają wszystkie jednostki gramatyczne znajdujące się w książce drukowanej, a także inne funkcje, w tym audio do przykładowych zdań. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, możesz mieć pewność, że otrzymujesz obszerny przewodnik po gramatyce, któremu możesz zaufać. Wypróbowana i przetestowana przez miliony nauczycieli i uczniów na całym świecie, jest to niezbędna gramatyka dla średnio zaawansowanych uczniów języka angielskiego.

Szacuje się, że 100 milionów uczniów i nauczycieli z całego świata używa Grammar in Use w postaci książek, eBooków i aplikacji, aby poprawić swoje umiejętności gramatyczne i komunikacyjne w języku angielskim. Od ponad 30 lat ta seria referencyjna i praktyczna jest podstawowym źródłem informacji na półkach z książkami, w bibliotekach i salach lekcyjnych. Nadal stanowi ona jasny, wyczerpujący i wiarygodny przewodnik po gramatyce języka angielskiego, który uczniowie i nauczyciele doceniają i szanują.

Komponenty English Grammar in Use

  • Książka z odpowiedziami i eBook z audio. Idealny dla każdego, kto chce mieć wydrukowaną kopię książki i taką samą zawartość w formie eBooka, aby mieć do niej łatwy dostęp w każdej chwili. Wewnątrz książki znajduje się kod. Kod umożliwia dostęp do platformy, na której znajduje się elektroniczna wersja podręcznika.
  • Książka z odpowiedziami. Klasyczna drukowana wersja książki do samodzielnej nauki.
  • Książka bez odpowiedzi. Te same wyjaśnienia gramatyczne i ćwiczenia praktyczne, które można znaleźć w „książce z odpowiedziami”, ale przeznaczona dla sal lekcyjnych, w których nauczyciele nie chcą, aby uczniowie mieli natychmiastowy dostęp do odpowiedzi.

Podsumowanie

Najnowsze wydanie jest w pełni zaktualizowaną wersją klasycznego tytułu gramatycznego. Zachowuje wszystkie kluczowe cechy przejrzystości i dostępności, które sprawiły, że książka cieszy się popularnością. Książka jest elastyczna i zawiera klucz z odpowiedziami, dzięki czemu idealnie nadaje się do samodzielnej nauki, ale także do prac utrwalających w klasie. Książka jest wyposażona w panel referencyjny, który pozwala uczniom na przeglądanie kluczowych punktów gramatycznych. Książka jest również dostępna na płycie CD-ROM, która zawiera setki interaktywnych ćwiczeń mających na celu utrwalenie znajomości języka, którego nauczyliśmy się w książce.