The Investigation gra do nauki angielskiego

Kto jest sprawcą zbrodni? Gdzie dokonano przestępstwa? Co zostawił wspólnik na miejscu zbrodni? Kto jeszcze był zamieszany w sprawę i jakim motywem kierował się sprawca? To tylko nieliczne pytania z jakimi będzie mógł się zmierzyć gracz w The Investigation – fabularnej grze karcianej od wydawnictwa Edgard w której wcielamy się w śledczych badających najróżniejsze sprawy kryminalne, wykroczenia czy występki.

Łącząc przyjemne z pożytecznym dodajmy do tego niekonwencjonalny sposób doskonalenia umiejętności językowych. W The Investigation mamy możliwość trenowania swobodnego mówienia po angielsku zadając pytania i tworząc historię przestępstwa. Gry do nauki angielskiego stanowią niebanalną, bezstresową i nastawioną na komunikację formę przyswajania fraz i zwrotów, konstruowania wypowiedzi, gdzie nacisk kładzie się na przekaz, znajomość słownictwa i płynność językową, a nie na błędy gramatyczne.

Kryminalna i kooperacyjna gra The Investigation została zaprojektowana do nauki języka angielskiego dla osób na poziomie od podstawowego A2 do średnio-zaawansowanego B2+, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby dochodzenie prowadzili bardziej zaawansowani językowo gracze. Nauka angielskiego polega na umiejętnym konstruowaniu wypowiedzi utrwalając tym samym struktury leksykalno-gramatyczne w kontekście kryminalnej rozgrywki wcielając się w śledczych prowadzących sprawę i zadawając pytania świadkowi.

Co zawiera gra The Investigation?

W opakowaniu znajdziemy talię 110 kart pogrupowanych według kategorii stanowiącą rdzeń rozgrywki oraz instrukcję gry. Kolorowa instrukcja wraz z grafikami na 16 mini stronach wyczerpująco objaśnia zasady rozgrywki.

Gra zawiera:

  • 65 kart śledztwa
    • 13 kart przestępców (potencjalni sprawcy przestępstwa)
    • 13 kark miejsc (miejsca w różny sposób związane z przestępstwem)
    • 13 kart przedmiotów (rzeczy mogące wiązać się ze sprawą)
    • 13 kart osób (potencjalne ofiary, świadkowie czy wspólnicy)
    • 13 kart motywów (powody dokonania przestępstwa)
  • 33 karty zbrodni
  • 2 karty pytań (przykłady pytań poprawnych i błędnych)
  • 8 kart pomocy

Karty śledztwa oraz karty pomocy zawierają liczne słowa, frazy i zwroty w języku angielskim, które można wykorzystać w rozgrywce.

Nauka angielskiego gra karciana od Edgard

The Investigation – zasady gry

Celem graczy jest przeprowadzić dochodzenie zadając pytania świadkowi tak, aby rozwikłać zagadkę zbrodni lub innego przestępstwa.

Gra podzielona jest na 3 fazy plus przegotowanie:

Przygotowanie

Na stole rozkładamy po cztery wylosowane karty śledztwa z każdej kategorii. Jeden z graczy zostaje świadkiem, który zna całą historię przestępstwa, wszelkie szczegóły, a nawet emocje jakie towarzyszyły sprawcy. Obok wykładamy dodatkowo karty pytań, które służą jako pomoc śledczym w zadawaniu pytań.

Faza 1 – Świadek

Świadek losuje jedną kartę zbrodni, która będzie szkieletem jego opowieści. Karta zbrodni zawiera 5 pytań (o przestępcę, o miejsce, o przedmiot, o osobę oraz o motyw). Świadek w ukryciu przed innymi graczami tworzy historię przestępstwa odpowiadając na pytania z karty zbrodni i dopasowując je do wybranej karty śledztwa z każdej kategorii. Następnie świadek przekazuje kartę zbrodni śledczym.

Faza 2 – Śledztwo

Na tym etapie rozpoczyna się właściwe dochodzenie. Śledczy (dzięki karcie zbrodni) wiedzą jakiego przestępstwa dokonano oraz na jakie pytania muszą znaleźć odpowiedź. Celem śledczych jest odtworzenie przebiegu wydarzeń przestępstwa zadając tylko i wyłącznie pytania zamknięte, czyli takie, na które świadek może odpowiedzieć 'Yes’, 'No’ lub 'I don’t know’. Zabronione jest używanie słów tabu, którymi są tytuły kart. Śledczy w tej fazie zadając pytania mają za zadanie wytypować 5 kart śledztwa jakie zostały wybrane przez świadka w fazie 1 jako element historii.

Faza 3 – Finał śledztwa

Na tym etapie dochodzi do rozwiązania śledztwa. Śledczy na podstawie zebranych informacji rekonstruują przebieg wydarzeń, odtwarzając historię stworzoną przez świadka. W przypadku gdy obie historie się pokrywają, możemy mówić o wygranej śledczych i rozwiązaniu sprawy kryminalnej.

Podsumowanie

Wydawnictwo Edgard przygotowało grę The Investigation z myślą o doskonaleniu języka angielskiego poprzez naukę ponad 500 słów i zwrotów, a wszystko to w kontekście kryminalnej kooperacyjnej rozgrywki. Gra rozwija nie tylko wyobraźnie, ale również umożliwia ćwiczenie różnorodnych umiejętności językowych, jak umiejętne zadawanie pytań, snucie przypuszczeń, wyciąganie wniosków i opowiadanie historii, a wszystko to w języku angielskim.

The Investigation detektywistyczna gra do angielskiego od Edgard

Subiektywnie o grze The investigation

Zdecydowaną zaletą The Investigation jest możliwość szlifowania języka angielskiego w kontekście prowadzenia kryminalnego śledztwa. Nauka przez zabawę to trafiony pomysł. Kolejnym plusem jest kooperacyjność rozgrywki – zalety pracy zespołowej są ważnym elementem w nauce języków obcych. Dzięki temu uczymy się swobodnej komunikacji i współpracy. Trzecią ważną zaletą jest duża baza słownictwa i zwrotów jak konstrukcje gramatyczne, idiomy, phrasal verbs, kolokacje. Wśród pozostałych plusów to niemal nieograniczona liczba scenariuszy historii zbrodni i innych przestępstw, a także cena. Wadą gry jest z pewnością ograniczenie w postaci zadawania jedynie pytań zamkniętych, przez co gracze bardziej koncentrują się na skonstruowaniu odpowiedniego pytania zamiast na samej grze. Do minusów zalczyć można również tryb rozgrywki 2-osobowej jak na grę towarzyską. Rozgrywka w dwie osoby nie jest tak angażująca jak w przypadku 3-4 czy nawet i większej ilości graczy.

PLUSY

  • proste zasady gry
  • gra kooperacyjna
  • duża ilość słownictwa i wyrażeń w języku angielskim
  • cena (ok. 30 zł.)
  • liczba scenariuszy historii
  • karty (wykonanie + ilustracje)

MINUSY

  • rozgrywka 2 osobowa nie jest tak emocjonująca jak w przypadku kooperacji kilku śledczych
  • możliwość zadawania pytań wyłącznie zamkniętych ogranicza bardzo rozgrywkę