Elliott Giles

Elliott Giles od 2013 roku uczy wymowy na Skype’u i YouTube. Dzięki jego specjalizacji i doświadczeniu w lingwistyce pomaga wielu osobom uczącym się języka angielskiego w doskonaleniu umiejętności posługiwania się nim. Bez względu na to, czy potrzebujesz lepszej wymowy w swojej pracy, w rozmowach z przyjaciółmi, przygotowujesz się do egzaminu IELTS, czy nawet dlatego, że kochasz brytyjski angielski, Elliot Giles jest człowiekiem, który pomoże Ci osiągnąć pewny siebie, jasny i fajny brytyjski akcent!1. Czy mógłbyś się przedstawić i powiedzieć coś więcej o sobie (życie, praca, hobby) ludziom, którzy nie słyszeli o tobie?

Czy mógłbyś się przedstawić i powiedzieć coś więcej o sobie (życie, praca, hobby) ludziom, którzy nie słyszeli o Tobie?

Nazywam się Elliott Giles, jestem nauczycielem języka angielskiego i ekspertem w dziedzinie wymowy z miejscowości zwanej Bristol, która znajduje się w południowo-zachodniej Anglii. Od 2014 roku uczę wymowy brytyjskiej, zarówno na YouTube, jak i poprzez kursy online.

Czy można biegle władać językiem angielskim, gdy zaczynamy się uczyć w dorosłym wieku?

To na pewno możliwe! Potrzeba jednak o wiele więcej czasu i wysiłku, niż gdybyśmy się na tym skupili, kiedy byliśmy młodsi. Mózg dziecka jest podobny do gąbki, informacje pochłania szybciej, jednak musimy myśleć o mózgu osoby dorosłej jak o używanej gąbce, która wciąż dobrze wykonuje swoje zadanie, ale potrzeba większej ilości prób, aby wszystko dokładnie zrozumieć. W wieku dorosłym ważne jest, aby uczyć się w małych ilościach, ale tak często, jak to tylko możliwe. Na przykład, aby skupić się na jednym ważnym temacie gramatycznym, poświęć 10-15 minut w ciągu dnia. Powtarzaj to 2-3 razy dziennie (oczywiście tylko jeśli możesz!).

Jak zanurzyć się w języku angielskim w domu i uczyć się języka samemu?

Ile czasu powinienem spędzić na nauce języka angielskiego?

Mamy szczęście, że żyjemy w erze Internetu i darmowych informacji; miejsca takie jak YouTube i Facebook zapewnią Ci różnorodność nauczycieli i uczniów języka angielskiego. Zawsze sugeruję, aby moi uczniowie znaleźli nauczyciela na YouTube, który ma styl nauczania, który im się podoba – oglądaj ich filmy na youtube, śledź je na wszystkich platformach społecznościowych i włącz powiadomienia! W ten sposób nie przegapisz aktualizacji i będziesz bardziej skłonny do dodawania małych porcji lekcji języka angielskiego do swojego codziennego życia – niezależnie od tego, czy jest to post na Instagramie, który uczy Cię nowego słowa, czy 10-minutowa lekcja wideo na temat wymowy! Możliwości są nieograniczone. Jednak korzystanie z tych nowo poznanych rzeczy, których się nauczysz, będzie największym wyzwaniem. Od Ciebie zależy, czy znajdziesz kogoś, z kim będziesz mógł ćwiczyć.

Jak pokonać strach przed mówieniem?

Jak przestać być nieśmiałym? Jakie masz rady, aby pomóc ludziom pokonać strach przed mówieniem w danym języku?

Wiele osób nie wierzy mi, kiedy to mówię, ale jestem właściwie introwertykiem, jestem bardzo nieśmiały. Jeśli próbuję zmierzyć się z przytłaczającymi uczuciami, które zwykle odczuwam, wyobrażam sobie, jak będę się czuł po zrobieniu tego. Kiedy ludzie robią coś szalonego, na przykład skoki spadochronowe, zwykle bardzo się boją i chcą się wycofać. Kiedy jednak ktoś wypchnie ich z samolotu i w końcu wylądują; to zupełnie inna historia! Większość ludzi chce wrócić, ponieważ to było fantastyczne uczucie. Odwróćmy sytuację, że tego nie zrobili… w głębi duszy doświadczyliby silnego uczucia żalu. Spróbuj więc wyobrazić sobie siebie po rozmowie z osobą, na którą jesteś zdenerwowany – powinieneś zobaczyć uśmiechnięty obraz siebie, czując, że zrobiłeś krok we właściwym kierunku.

Mam jeszcze jedną technikę, czyli metodę 1-2-3. Jeśli jesteś nieśmiały lub zdenerwowany, licz do trzech. MUSISZ zacząć swoje zadanie po numerze 3. Pamiętaj, że pierwszy raz jest zawsze najgorszy. Przy następnej próbie będziesz czuł się o wiele bardziej komfortowo.

Jak myślisz, co jest największym mitem, jeśli chodzi o naukę języków obcych?

Wiele osób twierdzi, że MUSISZ mieszkać w kraju, w którym język jakiego się uczysz, jest językiem ojczystym, aby podszlifować swoją wymowę. Mam studentów, przyjaciół i starych znajomych, którzy są żywym dowodem na to, że to nieprawda. Życie w kraju ojczystym może przyspieszyć ten proces, ale jeśli masz dostęp do dobrych książek i nauczyciela online, nie musisz opuścić swojego kraju, aby osiągnć jasną i zwięzłą wymowę.

Dlaczego akcent amerykański jest łatwiejszy do zrozumienia niż brytyjski?

Myślę, że dlatego, że wymawiają wiele słów tak, jak się je pisze. W brytyjskim angielskim nie wymawiamy litery „r” w pewnych sytuacjach (jest to tylko jedna z wielu trudnych reguł). Co więcej, wszyscy dorastamy wokół amerykańskiej telewizji (kreskówki, reality TV, wiadomości itp.), więc trudno jest uciec od odbierania dźwięków, które te media tworzą.

Czy Europejczycy powinni uczyć się brytyjskiego czy amerykańskiego angielskiego?

Myślę, że chodzi tu o osobiste preferencje! Powinieneś zadać sobie pytanie, który angielski preferujesz i starasz się przy nim trzymać przez cały okres nauki. Sugeruję zastanowić się nad swoją przyszłością (lub obecną sytuacją); czy mieszkasz/chcesz mieszkać w Wielkiej Brytanii? Może dlatego brytyjski byłby dla ciebie najlepszy. Będąc w tym konkretnym kraju (Wielkiej Brytanii czy USA), będziesz chciał uniknąć pomyłki między słowami takimi jak „chips”, które mają różne znaczenia w obu krajach.

Dlaczego warto uczyć się akcentu?

To niezwykle ważne! Rzeczy takie jak intonacja, kładzenie akcentu na dane głoski i oczywiście poszczególne dźwięki, które tworzymy, są sercem i duszą języka – to rzeczy, które niosą to, co mówisz i dostarczają słuchaczowi. Jeśli gramatykę i słownictwo masz na dobrym poziomie, to fantastycznie; jednak w jaki sposób je wyrazisz? Jeśli nie możesz sprawić, by brzmiało to dobrze, ludzie będą mieli wiele problemów ze zrozumieniem Ciebie.

Chcę powiedzieć, że wymowa i akcenty to coś zupełnie innego. Uważam, że zawsze najpierw powinniśmy skupić się na wymowie – starajmy się, aby rzeczy brzmiały jasno i zrozumiale. Po wykonaniu tej czynności można rozpocząć pracę nad pożądanym akcentem.

Kurs nauki akcentu.

Przygotowałeś profesjonalny kurs wymowy języka angielskiego (brytyjskiego), który jest dostępny na Twojej stronie internetowej. Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o swoim kursie?

Jest to kurs wideo online, podczas którego uczę wszystkiego, czego potrzebujesz, aby zyskać pewność siebie oraz jasną brytyjską wymowę/akcent. Kurs obejmuje ponad 60 pełnowymiarowych lekcji wideo (każda o długości od 25 do 60 minut), które są również dostarczane z plikami ćwiczeń do pobrania. Oprócz lekcji wideo, wszyscy moi kursanci mogą dodać mnie do WhatsApp, aby przesłać mi nagrania głosowe do oceny i informacji zwrotnej podczas kursu. Zdarza mi się nawet, że niektórzy uczniowie wysyłają mi przypadkowe słowa z napisem „jak to wymówić”? To dla mnie całkiem przyjemne!

Wcześniej uczyłem wymowy na Skype’u, ale widziałem o wiele wyższy wskaźnik sukcesu na kursie online! Ma świetną opinię. (przyp. red. kurs dostępny jest na stronie https://www.etjenglish.com/)

Jak uniknąć znudzenia nauką języków obcych?

Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego? Co zrobić, jeśli brakuje Ci pasji do nauki języków obcych?

Uważam, że doskonałym sposobem na naukę języka angielskiego jest łączenie go z Twoimi zainteresowaniami i hobby. Jeśli naprawdę kochasz muzykę, czytaj blogi muzyczne, czasopisma, fora itp. w języku angielskim. Będziesz bardziej zaangażowany i zmotywowany do kontynuowania nauki. Co więcej, nie przesadzaj z tym! Wielu uczniów zbyt szybko próbuje się czegoś nauczyć i na wczesnym etapie tracą całą swoją pasję. Nie spiesz się.

Na koniec jedno luźne pytanie. Jesteś nauczycielem języka angielskiego, ale zawsze chciałeś być piosenkarzem. Żałujesz, że nie zostałeś gwiazdą rocka?

To było jedno z tych nastoletnich marzeń – grałem na gitarze i śpiewałem w zespole kiedy byłem studentem i zawsze miałem takie wyobrażenie, że pewnego dnia będziemy koncertować dla tysięcy ludzi każdego wieczoru i wrócę z modelką do mojej rezydencji milionerów. Przyszedł taki moment, kiedy zdałem sobie sprawę, że muszę odłożyć to marzenie na bok i znaleźć sobie prawdziwą pracę. Pamiętam, jak mój tata mówił mi, że muszę „wyciągnąć głowę z tyłka” i zacząć myśleć o przyszłości. Na szczęście zadziałała pasja do języka angielskiego, w szczególności fonetyka (prawdopodobnie z doświadczenia w pisaniu piosenek) i jakoś odnalazłem się w dziedzinie wymowy i akcentów. To świetna praca! Uwielbiam słyszeć, jak ktoś mówi po angielsku, wiedząc, że przyczyniłem się do tego, że brzmią jak Brytyjczycy!

(English version of the article – Elliott Giles / Wersja Angielska artykułu – Elliott Giles)