Zamierzasz przystąpić w przyszłym roku do egzaminu Cambridge English First? Planujesz w rok przygotować się do jednego z kluczowych egzaminów językowych? Przygotowanie się do egzaminu w rok może być trudne. Jest wiele materiału do zapamiętania i przemyślenia przed testem. Poniższy planer nauki pomoże Tobie zorganizować i zaplanować czas aby jak najlepiej przygotować się do egzaminu Cambridge English.
Cambridge English First jest przeznaczony dla osób na średnio-zaawansowanym poziomie umiejętność posługiwania się językiem angielskim – B2 wg Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). Cartyfikat B2 jest uznawany na całym świecie przez tysiące pracodawców, a także uczelnie wyższe i uniwersytety,
jako dowód na to, że możesz używać codziennego języka angielskiego w mowie i piśmie w pracy lub w trakcie nauki.
Spis treści
9 miesięcy przed egzaminem
- Posiadając już dobrą znajomość języka angielskiego, zaczynasz ostatni rok przygotowań do egzaminu Cambridge English First. Pracuj konsekwentnie, ucz się sumiennie i przede wszystkim, miej przyjemność z nauki!
- Od samego początku wyrabiaj w sobie dobre nawyki związane z nauką.
- Twórz w notatniku listy słownictwa, które zawierają pochodzenia słów, przeciwieństwa, kolokacje, użyteczne zwroty itp. Przydatnym może okazać się:
- Oxford 3000 to lista 3000 najważniejszych słów do nauki w języku angielskim. Słowa kluczowe Oxford 3000 zostały starannie wybrane przez grupę ekspertów językowych i doświadczonych nauczycieli jako słowa, które powinny otrzymać priorytet w nauce słownictwa ze względu na ich znaczenie i przydatność > Oxford 3000 and 5000
- Oxford Phrase List to lista typowych zwrotów, które uczniowie mogą spotkać w języku angielskim, w tym idiomy, czasowniki frazowe, kolokacje i popularne wyrażenia przyimkowe > Oxford Phrase List
- Zapisuj wszelkie elementy słowotwórstwa (word formation), z których zapamiętaniem masz problem.
- Dużo czytaj w języku angielskim. Korzystaj z zasobów jakie daje Internet oraz zapoznaj się z oficjalną stroną Cambridge Assessment English, publikującą wytyczne i porady egzaminacyjne.
- Graded readers (książki na różnych poziomach zaawansowania)
- artykuły w gazetach i czasopismach
- teksty informacyjne, takie jak strony turystyczne lub encyklopedie online
- recenzje książek, filmów czy sprzętów
- Korzystaj ze stron internetowych, na których masz możliwość słuchać ciekawych rozmów w języku angielskim, aby dalej rozwijać swoje umiejętności słuchania. Przykładowo:
- LearnEnglish Podcasts od British Council
- BBC Podcasts
- YouTube
- Virtually Anywhere
- Dodatkowo skorzystaj z podręczników samodzielnie przygotowujących do egzaminu Cambridge First:
- Ready for First – Roy Norris | Macmillan Exams
- First Expert – Jan Bell and Roger Gower | Pearson
- Gold First – Jan Bell and Amanda Thomas | Pearson
6 miesięcy przed egzaminem
- Zacznij od przeglądnięcia tego, czego nauczyłeś się za pośrednictwem Internetu w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Niezbędne są codzienne powtórki, aby nauka przynosiła efekty. Nie ma sensu zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę. Im częściej uczysz się nowego słownictwa lub fraz, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostaną one utrwalone w Twojej pamięci.
- Zrób przegląd swoich anglojęzycznych prac pisemnych. Czy rozbudowujesz treści maksymalnie o nowo zdobyte słownictwo?
3 miesiące przed egzaminem
- Do tej pory powinieneś mieć kompleksową wiedzę i zrozumienie jak wyglądają zadania egzaminacyjne na egzaminie Cambridge English First oraz jakie są jego wymagania.
- Zrób przegląd swojego słownictwa i listy słów, podkreślając wszystkie elementy, które wymagają szczególnej uwagi. Poświęć jak najwięcej czasu na szlifowanie języka angielskiego.
- Zacznij ćwiczyć zadania egzaminacyjne w warunkach egzaminacyjnych: za każdym razem, gdy wykonujesz zadanie egzaminacyjne, zmierz sobie czas, aby upewnić się, czy zdołasz go ukończyć w wyznaczonym czasie. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów przygotowania się do egzaminów są ćwiczenia ze starymi wersjami poprzednich egzaminów.
- Cambridge English First 1 – 5 | Cambridge University Press
- Przykładowe zadania egzaminacyjne na oficjalnej stronie CambridgeEnglish.org
1 miesiąc przed egzaminem
- Po tak wielu ćwiczeniach i przygotowaniach do egzaminu, powinieneś już czuć się pewny swojej wiedzy, języka i umiejętności skutecznego radzenia sobie w testach Cambridge Assessment English.
- Wiesz, że zwroty leksykalne (czasowniki frazalne, wyrażenia przyimkowe i tak dalej) stanowią dużą część nauki języka angielskiego. Sprawdź wszystkie spisane frazy, naucz się ich i wyróżnij te, z którymi masz największe trudności w zapamiętaniu.
- Wykonaj próbny egzamin w warunkach egzaminacyjnych, czy to w szkole językowej, czy też samodzielnie w domu w przypadku samodzielnej nauki i przygotowania do egzaminu Cambridge. Sprawdź, jak radzisz sobie z czasem wykonania poszczególnych zadań, czy liczbą użytych słów, itp.
1 dzień przed egzaminem
- Na tym etapie na szybko przejrzyj swoje najbardziej kluczowe uwagi, wyróżnione elementy w twoim słownictwie i formacjach wyrazowych, oraz inne ważne obszary. Nie próbuj wkuwać nowych materiałów, których nie udało ci się wcześniej opanować.
- To czas, kiedy trzeba powiedzieć sobie „Dość” i porządnie się wyspać. Twój mózg nie jest w stanie skutecznie pracować po pięciu godzinach snu!
dzień egzaminu
- Upewnij się, że zabrałeś swój dowód tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem w oryginale, a nie kopii.
- Potrzebny będzie również długopis, ołówek HB lub B i gumka.
- Powinieneś czuć się pewnie, wiedząc, że przygotowałeś się do egzaminu najlepiej jak tylko mogłeś.
- W sali egzaminacyjnej będzie zegar, ale mimo to załóż swój zegarek i jeśli to możliwe, mierz czas każdej części egzaminu bardzo ostrożnie. Nie będzie dużo czasu do stracenia, dlatego ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, ile czasu Ci pozostało. Staraj się nie przekraczać czasu dla każdej z części.
- Odpowiadaj na wszystkie pytania podczas egzaminu na papierze egzaminacyjnym, ponieważ możesz nie mieć czasu na sprawdzenie swoich odpowiedzi na końcu. Idealnie byłoby jednak, gdybyś zaplanował czas na końcu każdej części egzaminu, aby sprawdzić swoje odpowiedzi i móc je zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba.