Jaki egzamin Cambridge English wybrać

Cambridge Assessment English oferuje szereg kwalifikacji na wielu poziomach trudności i dla różnych potrzeb.

Nie moę polecić który test będzie dla Ciebie najlepszy, informacje zawarte na tej stronie mogą pomóc Tobie w wyborze odpowiedniego egzaminu dostosowanego do własnych potrzeb.

Na stronie cambridgeenglish.org/test-your-english dostępny jest bezpłatny test z języka angielskiego. Test ten jest zaprojektowany tak, aby dać pewne wyobrażenie o swoim poziomie języka angielskiego i podpowiedzieć, które egzaminy Cambridge Assessment English mogą być najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Jeżeli chcesz przystąpić do egzaminu na określonym poziomie w skali CEFR (Common European Framework of Reference), sprawdź najpierw stronę gdzie prezentowana jest lista egzaminów na każdym poziomie CEFR.

Jeśli potrzebujesz zdać egzamin dla celów imigracyjnych, w naszym serwisie znajdziesz więcej informacji nt Cambridge English dla celów wizowych i imigracyjnych.

Jeśli chcesz uzyskać certyfikat językowy, aby udowodnić swój poziom lingwistyczny i tym samym umieścić informację o tym w CV, egzamin Cambridge Assessment English jest prawdopodobnie najlepszym wyborem. Egzaminy IELTS i TOEFL są często bardziej istotne dla celów wizowych, pracy i podjęciu nauki na uniwersytecie lub college’u, gdzie wymagany jest pewien poziom języka angielskiego. Pomiędzy tymi dwoma egzaminami, IELTS jest powszechnie stosowany w Wielkiej Brytanii, w Ameryce natomiast dominuje TOEFL (są wyjątki, jednak i tak wiele instytucji będzie akceptować oba).

Terminy ważności

Ważną rzeczą dotyczącą certyfikatów jest termin ich ważności. Certyfikat Cambridge będzie ważny do końca swojego życia, podczas gdy IELTS i TOEFL są ważne tylko przez dwa lata. Ponadto, gdy przystępujesz do egzaminu Cambridge English jest możliwość, że nie zdasz i dlatego wtedy nie otrzymujesz certyfikatu. Przystępując do egzaminów IELTS i TOEFL zawsze otrzymujesz certyfikat z wynikiem, bez względu na to, jaki wynik uzyskałeś.

Kto wydaje egzaminy?

Certyfikat TOEFL jest wydawany przez Educational Testing Service (ETS), amerykańskiej organizacji non-profit, a IELTS jest wspólną „własnością” British Council, IDP Education i Cambridge Assessment English. Certyfikat Cambridge jest wydawany przez Cambridge Assessment English na Uniwersytecie w Cambridge w Anglii.

Zanim się zdecydujesz

Zorientuj się jaki aktualnie posiadasz poziom wykonując testy sprawdzające poziom znajomości języka. Tego typu testy pokazują jedynie orientacyjny poziom wiedzy i wyniki testów i poziomy są bardzo przybliżone. Twój wynik w takim teście nie może być wykorzystywany jako dowód formalnych kwalifikacji językowych.

Niezależnie od tego, jaki wybierzesz egzamin, sieć autoryzowanych centrów egzaminacyjnych pomoże Tobie w przystąpieniu do testu. Uzyskasz tam również informacje o cenach jak i sposobach na przygotowanie się do egzaminu.

Jaka cena?

Cena zależy od egzaminu do jakiego chcesz przystąpić oraz w jakim centrum egzaminacyjnym się zarejestrujesz. Ceny wahają się od 300 do 700 zł. Im wyższy poziom tym wyższa cena.

Gdzie zdawać?

Zapisy na egzaminy trwają przez cały rok, a sesje egzaminacyjne odbywają się w autoryzowanych ośrodkach na terenie całej Polski. Na całym świecie jest ponad 2800 centrów w 130 krajach.

Znajdź ośrodek w dogodnej dla siebie lokalizacji korzystając z listy centrów egzaminacyjnych w Polsce na stronie cambridgeenglish.org/find-a-centre/find-an-exam-centre/.

Egzaminy są zwykle organizowane przy zebraniu minimalnej liczby kandydatów, a liczbę tą indywidualnie ustala każde z centrów.

Trzy proste kroki aby zarejestrować się na egzamin Cambridge English.

Znajdź centrum egzaminacyjne – w ofercie ponad 2800 ośrodków w 130 krajach. Wszystkie z nich są autoryzowanymi ośrodkami i wszystkie z nich są kontrolowane przez Cambridge English Language Assessment aby spełniały wysokie standardy.

  1. Skontaktuj się z centrum egzaminacyjnym. Uzyskasz informacje jak zarejestrować się do egzaminu, ile to będzie kosztować i czy są dostępne kursy przygotowawcze w Twojej okolicy
  2. Wybierz, kiedy i jak chcesz zdawać egzamin
  3. Terminy egzaminów są dostępne przez cały rok

Wśród wielu egzaminów jest wybór sposobu zdawania: na komputerze lub na papierze.

Jak sprawdzić wyniki w Internecie

Online Results Service

Bezpłatny serwis wyników online to najszybszy i najprostszy sposób, aby uzyskać dostęp do wyników egzaminu. Zapisanie się do tej usługi będzie oznaczać, otrzymasz e-mail jak tylko Twoje wyniki zostaną opublikowane. Następnie możesz przejść na stronę i sprawdzić swoje wyniki.

Jak zarejestrować się w Online Results Service

  1. Przejdź na stronę candidates.cambridgeenglish.org i kliknij ‘Register’
  2. Wpisz swój identyfikator kandydata i Tajny numer.
  3. Wpisz swój adres e-mail i wprowadź hasło.

E-mail z potwierdzeniem zostanie wysłany, gdy tylko wyniki będą gotowe. Następnie będziesz mógł się zalogować, aby zobaczyć wyniki.

Wyniki egzaminów w formie papierowej są zwykle wydawane od około czterech do sześciu tygodni od daty egzaminu. Wyniki testów komputerowych są publikowane około dwa tygodnie po egzaminie.