Uniwersytet Cambridge uczelnia

Uniwersytet w Cambridge

Ukończenie Uniwersytetu Cambridge (University of Cambridge) gwarantuje nie tylko uznanie społeczne oraz ogromną satysfakcję, ale przede wszystkim nowe możliwości zawodowe. Uczelnia nie zamyka się na studentów z zagranicy, dlatego każdy może spróbować swoich sił na jednym z najlepszych Uniwersytetów na świecie. ut.

Uczelnia z ponad 800-letnią historią

Historia Uniwersytetu Cambridge sięga 1209 roku. Jest to drugi, po Oksfordzie, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii. Znajduje się w środkowej Anglii w mieście Cambridge, od którego wziął swą nazwę. Uniwersytet w Cambridge cieszy się opinią jednej z najlepszych uczelni nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Ranking uniwersytetów świata Webometrics z 2014 roku, umieścił go na 1. pozycji w Wielkiej Brytanii i na 10. miejscu na świecie. Uniwersytet Cambridge i Oksfordzki określane są wspólną nazwą „Oxbridge”, a coroczne zawody wioślarskie, rozgrywane między klubami tych czołowych uczelni, to tradycja już od ponad 180 lat.

Zaplecze naukowe

Swoją znakomitą reputację, Uniwersytet Cambridge zawdzięcza osiągnięciom studentów oraz najwyższej klasy badaniom, przeprowadzanym przez pracowników naukowych uczelni. Słynne kolegia i budynki uniwersyteckie przyciągają turystów z całego świata. Uniwersytet w Cambridge składa się z 31 kolegiów i ponad 150 wydziałów, instytutów i innych instytucji, z których większość jest obecnie koedukacyjna. Najstarszy z nich to Peterhouse (1284r.) i mimo, że jest to jeden z najmniejszych kolegiów kampusu Cambridge, dostaje największe dotacje, sięgające 250 mln funtów. Jednym z centrów badawczych Uniwersytetu Cambridge, jest założone w 1971 roku Laboratorium Cavendisha, które słynie z badań nad atomem czy strukturą DNA. Muzea i zbiory Uniwersytetu kryją wiele skarbów, dzięki którym można odkryć działania naukowe nauczycieli akademickich i studentów uczelni.

Uniwersytet skazany na sukces

Uniwersytet w Cambridge kształtuje ok. 18 500 studentów oraz zatrudnia prawie 6 000 pracowników. Co roku przyjmowanych jest 3 500 kandydatów z całego świata (60% stanowią kandydaci z Wielkiej Brytanii). Uniwersytet Cambridge może poszczycić się rekordowymi, 65 Nagrodami Nobla swoich absolwentów. Żadna uczelnia na świecie nie osiągnęła dotąd takiego wyniku. Lista znanych absolwentów uczelni jest długa, lecz do najsłynniejszych należą: Isaac Newton, Charles Darwin, Stephen Hawking, Ludwig Wittgenstein, James Watson, John Copley, Paul Davies, książę Walii Karol czy Polak – Józef Krasiński. Wykładowcami na Uniwersytecie Cambridge byli wybitni fizycy – J.J Thomson i E. Rutherford, ekonomista J.M. Keynes oraz historyk G.M Travelyan. Co ciekawe, rektorem Uniwersytetu w Cambridge, od 2010 roku, jest brytyjski lekarz i immunolog polskiego pochodzenia – prof. dr Leszek Borysiewicz.

Rekrutacja

Proces rekrutacji zaczyna się od aplikacji na stronie ucas.com, gdzie w liście motywacyjnym należy w 3000 znaków opisać swoją kandydaturę. Następnie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna w Wielkiej Brytanii. Nocleg zapewniony jest na koszt uczelni. Ostatni etap to wiadomość drogą pocztową o przyjęciu na studia. Ze względu na poziom i prestiż Uniwersytetu, wymagane są wysokie wyniki egzaminu maturalnego oraz zdane egzaminy z języka angielskiego (np. IELTS). W kwestii funduszy, Cambridge oferuje dwie formy pomocy: Students Loan, czyli kredyt studencki, pokrywający całość czesnego, który jest spłacany dopiero, gdy zarobki przekroczą 15 000 funtów rocznie oraz stypendium Isaac Newton Trust o wysokości 3400 funtów rocznie.