Praca za granicą

Życie i praca za granicą

Egzaminy Cambridge English mogą pomóc tobie żyć, pracować i studiować w innym kraju.

Egzaminy Cambridge Assessment English są powszechnie akceptowane jako wysokiej jakości dowód znajomości języka angielskiego. Mogą one otworzyć drzwi do możliwości życia, pracy i studiów w krajach anglojęzycznych niemal na całym świecie.

Przed wyjazdem na studia lub pracy w innym kraju, może być wymagana konieczność wyrobienia wizy. W ramach ubiegania się o nią, będziesz musiał udowodnić swoją znajomość języka angielskiego na określonym poziomie, a im większa umiejętność językowa tym większe szanse na otrzymanie wizy.

Dlaczego IELTS?

IELTS (English Language Testing System) jest egzaminem, który ocenia Twój poziom znajomości języka angielskiego i jest wymagany wśród osób, które chcą podjąć pracę w anglojęzycznych krajach.

IELTS – emigracja i wizy

Jako Secure English Language Test (SELT) Brytyjskie Władze Imigracyjne uznają egzamin IELTS. Jest on wymagany na potrzeby złożenia wniosku wizowego i akceptowany jest tylko wtedy gdy został zdany w autoryzowanym ośrodku egzaminacyjnym. Ośrodki otrzymują autoryzacje od UK Visas and Immigration (UKVI).

W przypadku Wielkiej Brytanii i chęci emigracji przystępuje się do testu IELTS General Training for UK Visas and Immigration.

Aby móc otrzymać imigracyjną wizę pracowniczą, w wielu przypadkach wymagana będzie konieczność posiadania oferty pracy od zagranicznego pracodawcy.

Wizy do United Kingdom (UK)

Potrzebujesz UK Spouse Visa lub Partner Visa?

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił niedawno nowe wymagania dotyczące testowania znajomości języka angielskiego do celów wizowych i imigracyjnych. Wymagania te zmniejszają liczbę testów na UK Home Office List of Secure English Language Tests (SELT).

Od 6 kwietnia 2015 roku, IELTS (IELTS jest zarządzany wspólnie przez British Council, IDP: IELTS Australia and Cambridge Assessment English) nowy test zwany IELTS Life Skills będzie jedynym egzaminem Cambridge English na liście Secure English Language Tests rządu Wielkiej Brytanii.

IELTS ocenia wszystkie cztery umiejętności językowe i jest akceptowany przez UK Visas and Immigration (UKVI) na poziomie od B1 do C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR).

  • IELTS Life Skills ocenia mówienie i słuchanie na poziomach CEFR A1 i B1.
  • Testy IELTS i IELTS Life Skills dla celów wizowych muszą być przeprowadzone w zatwierdzonym centrum egzaminacyjnym.

Znajdź zatwierdzony ośrodek egzaminacyjny UKVI przeprowadzający egzaminy IELTS na stronie ielts.org.

Nowe ustalenia SELT nie dotyczą osób ubiegających się o wizy studenckie Tier 4, którzy aplikują na studia na stopniu licencjata (lub wyżej), w większości brytyjskich uczelni. Ustalenia te nie mają również zastosowania do wnioskodawców z Unii Europejskiej, Europejskiej Strefy Ekonomicznej, Szwajcarii, a także „większości krajów anglojęzycznych” określonych przez brytyjski Home Office.

Aby dowiedzieć się, czy musisz przystąpić do testu (SELT), jaki poziom trzeba osiągnąć, należy skontaktować się z UK Visas and Immigration (UKVI), Ambasadą Brytyjską lub Wysoką Komisją w swoim kraju.

Praca za granicą z egzaminami Cambridge

Wyniki testów IELTS a wizy – wymagania

Poniższa tabela przedstawia zatwierdzone Secure English Language Tests (SELT) oferowane przez Cambridge English i partnerów IELTS.

Nazwa wizy Minimalny wymagany poziom CEFR Umiejętności Test IELTS i minimalna ogólna punktacja w każdej umiejętności
Tier 1 (General) visa C1 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 7,0 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 1 (Exceptional Talent) visa B1 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 4,0 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 1 (Entrepreneur) visa B1 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 4,0 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 1 (Graduate Entrepreneur) visa B1 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 4,0 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 2 (General) visa B1 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 4,0 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 2 (Sportsperson) visa A1 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 4,0 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 2 (Minister of Religion) visa B2 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 5,5 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 4 (General) student visa – below degree level B1 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 4,0 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
Tier 4 (General) student visa – degree level and above and including some pre-sessional courses B2 czytanie, pisanie mówienie i słuchanie IELTS – 5,5 całościowo, i na każdej z czterech umiejętności
‘Family of a settled person’ visa A1 mówienie i słuchanie IELTS Life Skills na poziomie A1 – Zdany
IELTS – 4.0 w mówieniu i pisaniu
Indefinite leave to remain (to settle) or citizenship B1 mówienie i słuchanie IELTS Life Skills na poziomie B1 – Zdany
IELTS – 4.0 lub wyżej w mówieniu i pisaniu

Wizy do Australii

Australia akceptuje Cambridge English: Advanced (CAE)

Australijski Departament Imigracji i Ochrony Granic (DIBP) akceptuje Cambridge English: C1 Advanced, znany również jako Certificate in Advanced English (CAE), jako jeden z elementów przy składaniu wniosków wizowych dla studentów, jak i wielu innych programów wizowych.

Oznacza to, że do studiowania w Australii, potrzebny jest tylko jeden egzamin, aby móc ubiegać się o miejsce na uniwersytetu i wizę, ponieważ większość australijskich uniwersytetów i instytucji TAFE (kształcenie i dokształcanie) akceptuje Cambridge English: C1 Advanced.

Departament Imigracji i Ochrony Granic (DIBP) – Wymagania co do znajomości języka angielskiego przy składaniu wniosków wizowych

Przed podróżą na studia lub pracy w Australii należy ubiegać się o wizę. W ramach aplikacji, będziesz musiał udowodnić, że posiadasz konkretny poziom znajomości języka angielskiego, a Twoje umiejętności językowe mogą punktować przy składaniu wniosku wizowego.

Istnieją różne rodzaje wiz, w zależności od powodów wyjazdu do Australii. Cambridge English: C1 Advanced (CAE) jest akceptowany przy aplikacjach wizowych u studentów, absolwentów, były mieszkańców, pracowników sezonowych. Sprawdzić wymagania wizowe dla imigrantów wybierających się do Australii na stronie Departamentu Imigracji i Ochrony Granic (DIBP).

Wizy do Stanów Zjednoczonych (USA)

Udowodnij swoją znajomość angielskiego w pracy czy uczelni

W przeciwieństwie do Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii, jeśli chcesz pracować lub studiować w USA nie trzeba spełnić wymogów znajomości języka angielskiego dla celów wizowych. Jednakże, może być konieczność, by udowodnić swoją znajomość języka angielskiego przy ubieganiu się na studia lub przy zatrudnieniu. Certyfikaty Cambridge English są często wykorzystywane właśnie do tego typu celów.

Tak jak wiele organizacji krajowych i międzynarodowych czy firm wykorzystuje egzaminy Cambridge English do celów rekrutacyjnych, ta samo dzieje się to w przypadku pracodawców z USA. Należą do nich m.in.:

  • International Commission on Healthcare Professions (ICHP)
  • American Veterinary Medical Association (AVMA)
  • State Boards of Nursing

Więcej informacji na temat obowiązku wizowego dla imigrantów do USA, znajdziesz na stronie U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS).

Wizy do Kanady

Ubieganie się o wizę do Kanady

Przed podróżą na studia lub pracy w Kanadzie należy ubiegać się o wizę. W ramach aplikacji, będziesz musiał udowodnić, że posiadasz konkretny poziom znajomości języka angielskiego, a Twoje umiejętności językowe mogą punktować przy składaniu wniosku wizowego.

Jeśli jesteś zobowiązany do zdania testu z języka angielskiego który stanowi część wniosku wizowego, IELTS (International English Language Testing System) jest jedynym dostępnym międzynarodowym testem znajomości języka angielskiego i akceptowanym przez Citizenship and Immigration Canada (CIC) do celów imigracyjnych. Kandydatom są przyznawane punkty w zależności od osiągniętego wyniku w module IELTS General Training. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie cic.gc.ca.

Istnieją różne rodzaje wiz, w zależności od powodu wyjazdu do Kanady. Sprawdź wymagania wizowe na stronie Citizenship and Immigration Canada.