Aly William Papa Teach Me

Aly Williams, nauczyciel języka angielskiego prowadzący kanał na YouTube – Learn English with Papa Teach Me. Prowadzi zajęcia z jezyka angielskiego na Skype pomagając uczniom udoskonalić ich umiejętności językowe. Pomaga w przygotowaniach do egzaminu IELTS, TOEFL czy TOEIC. Przygotowuje do rozmów, usprawnia umiejętności mówienia poprzez techniki przemówień publicznych. Szkoli z zakresu pisania różnych form wypowiedzi, a także brytyjskich akcentów (RP, Neutral English accent, Cockney). Jego kanał na YouTube z ponad 0,5 mln. subskrybentami jest jednym z najpopularniejszych kanałów do nauki języka angielskiego. Otwarty, towarzyski i pełen humoru Ally Williams odpowiada na pytania jakie zadają sobie często osoby uczące się języka angielskiego.

Czy mógłbyś opowiedzieć o Twoim doświadczeniu w nauczaniu języka angielskiego?

Uczę angielskiego od ponad 10 lat. Uczyłem w Japonii, Kolumbii, Korei, Jordanii, Rosji i oczywiście tu w Londynie.

Jaka jest Twoja definicja płynności (biegłości) językowej?

Płynność nie polega na mówieniu w 100% poprawnie w 100% przypadków, chodzi o komunikację. Jeśli potrafisz zrozumieć drugą osobę i ona może zrozumieć ciebie, to kogo to obchodzi, jeśli nie masz perfekcyjnego brytyjskiego akcentu lub popełniasz błędy gramatyczne tu i tam. Wszyscy popełniają błędy w swoich rodzimych językach, więc biegłość językowa nie powinna być mierzona ilością popełnianych błędów, ani nawet gdy ktoś ma pewne niedoskonałości w wymowie.

Czy uważasz, że trzeba żyć „w danym kraju”, aby osiągnąć płynność w języku docelowym?

Zdecydowanie pomaga, ale mam mnóstwo uczniów, którzy właśnie przybyli do Anglii, mówiąc doskonale po angielsku, więc nie jest to konieczność.

Jakie są najważniejsze czynniki, które decydują o tym, jak szybko można mówić biegle?

Nie chodzi w ogóle o to, żeby mieć dużą wiedzą akademicką! Kluczem jest jak najgłębsze zanurzenie się w języku. Puszczaj angielskie podcasty w drodze do pracy…

Biegłość językowa nauka angielskiego

Płynność ponad dokładność – Zgadzasz się? Co sądzisz o pułapce perfekcjonizmu?

Całkowicie! Przykładowo, weź dwóch uczniów na egzaminie IELTS. Jeden mówi powoli, niepewnie, ale bardziej poprawnie. Drugi mówi płynniej, ale popełnia więcej błędów tu i ówdzie, zapominając o osobie trzeciej, czy formie przeszłej czasownika. Ten, który mówi swobodniej, najprawdopodobniej uzyska wyższy wynik, ponieważ znowu kluczem jest tutaj komunikacja i to jedyna rzecz, która ma znaczenie w realnym świecie.

Szkodliwe wymówki od nauki języków obcych…. i jak je pokonać!

Jak przezwyciężyć wymówki takie jak: „nie jestem dobry w językach”, „nie mam czasu”, „Co jeśli mi się nie uda”, „jestem za stary, żeby nauczyć się języka”.

Dla niektórych osób strach przed porażką jest często wystarczającym powodem, aby nigdy nie próbować. Strach popycha nas w bardzo binarny tryb „Czy powinienem to zrobić? Tak czy nie?”, a strach jest czynnikiem napędzającym, „Nie” jest zazwyczaj odpowiedzią na to pytanie. Musisz więc zmienić ten sposób myślenia! Mówienie w innym języku lub do nowych ludzi może być przerażające. Jednak zamiast myśleć: „Boję się, więc nie zrobię tego”, uspokój się i przypomnij sobie o tym fakcie: „Tak wiele zyskam na poczuciu własnej wartości i pewności siebie, kiedy to zrobię”.

Jakie masz wskazówki, które pomogą ludziom przezwyciężyć strach przed mówieniem w języku obcym?

Wiedz tylko, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku [everyone is in the same boat] (Hah! Idiom!). Każdy uczy się, doskonali się, ulepsza, albo w rozwija swoje umiejętności w pewnym kierunku. Podczas gdy Ty przejmujesz się swoimi wadami, osoba, z którą rozmawiasz, również to robi, gwarantuję! Osobiście dla mnie, uświadomienie sobie tego, sprawiło, że czuję się pewniej w nowych sytuacjach i wokół nowych ludzi.

Jakie są Twoje ulubione wskazówki dotyczące nauki języka na własną rękę, bez struktury tradycyjnej sali lekcyjnej?

Poznaj chłopaka/dziewczynę, której pierwszym językiem jest ten, którego chcesz się uczyć. Jeśli kogoś kochasz, to nauczysz się języka obcego!

Nauka angielskiego płynność językowa

Co według Ciebie jest największym mitem, jeśli chodzi o naukę języków obcych?

Że ludzie będą się z ciebie śmiać lub myśleć, że jesteś głupi, jeśli nie jesteś doskonały. Ludzie będą się z ciebie śmiać, jeśli nie będziesz nosić spodni w miejscach publicznych. Zaufaj mi. Wiem coś o tym.

Co polecacie osobom, które dopiero co zaczęły posługiwać się nowym językiem?

Baw się z nim i otaczaj się w jak największym stopniu tym językiem.

Jak zapamiętać to, czego się uczymy?

Naprawdę fajną sztuczką z pamięcią, o której słyszałem, jest to, że jeśli skojarzysz coś, co musisz zapamiętać z czymś głupim / szalonym / zabawnym, wtedy o wiele łatwiej to zapamiętać. Tak więc dla osób uczących się języków zawsze zalecam pisanie własnych przykładów za pomocą czegoś dziwnego lub zabawnego, o wiele łatwiej jest o tym pamiętać.

Przykład:

„I played football” – Nudne i łatwo zapomnieć

„I played football with a fish” – Dziwne! A obraz tego sprawia, że łatwo to zapamiętać!

 

Twój kanał YouTube został wymieniony jako jeden z najlepszych kanałów dla osób uczących się języka angielskiego. Dlaczego zdecydowałeś się go uruchomić…. i dlaczego „Papa Teach Me”?

Naprawdę? Czy rozmawiałaś z moją mamą? Zdecydowanie by to powiedziała! haha, ale to niesamowite! To długa historia, ale krótka wersja jest taka, że chciałem się zareklamować, aby uczniowie mogli zarezerwować sobie zajęcia Skype. Potem kanał zaczął się rozrastać i zacząłem tworzyć więcej filmów, więc w końcu stał się on moją pełnoetatową pracą.

Jakie materiały (książki, kursy online, kursy zagraniczne….. itp.) polecasz osobom, które są na poziomie średniozaawansowanym i chcą poprawić swoją znajomość języka angielskiego?

Jeśli jesteś na poziomie średnio-zaawansowanym, jesteś na doskonałej pozycji do samodzielnej nauki, a tam są niezliczone materiały dla Ciebie! Jeśli nie jesteś zadowolony z miliardów różnych osobowości na YouTube, które mogą nauczyć Cię angielskiego przez wideo, to są miliardy innych wspaniałych materiałów, które czekają na Ciebie. Polecałbym wybranie bardziej naturalnego podejścia, poprzez przyłączenie się do anglojęzycznych społeczności w interesujących cię tematach. Na przykład, jeśli bardzo lubisz pewien zespół muzyczny, sport lub hobby, dołącz do społeczności na czacie online (w języku angielskim), gdzie możesz porozmawiać o rzeczach, które Cię naprawdę interesują.

(English version of the article – Aly Williams / Wersja Angielska artykułu – Aly Williams)