Jade Joddle

Jade Joddle jest specjalistą w zakresie umiejętności mówienia z Londynu. Jej praca pokazuje, jak najlepiej wykorzystać mowę aby stać się bardziej pewnym siebie, atrakcyjnym. Introwertyczna YouTuberka, która jak sama twierdzi: ’Mówienie jest dla mnie pełne sprzeczności i chociaż mogę spontanicznie, ze względną łatwością, rozmawiać godzinę z 200-osobowym tłumem, czasem czuję się bardzo niezręcznie mówiąc „dziękuję” kasjerce w sklepie.’ Język angielski i jego słowa zawsze były dla niej ucieczką od rzeczywistości i w ten sposób rozwinęła się jej fascynacja tym językiem. Dźwięki mowy, dobór słów i pozycja głosu mówcy są dla niej warstwami ukrytych informacji. Jej motto to: Change your voice, change your life.

Jade posiada kilkaset wideo i kilkaset tysięcy subskrybentów na dwóch kanałach YouTube. Dwie rzeczy, które sprawiają jej największą przyjemność, to nauka oraz malowanie obrazów, ale uwielbia również podróże. Jej filmy wideo instruują widzów, jak wzmocnić ich głos, a sama Jade twierdzii, że tajemnica atrakcyjności i pewności siebie może polegać na zmianie głosu.

’Hi, I’m Jade’

Czy mogłabyś nam się przedstawić i opowiedzieć trochę o sobie (Twoim życiu, pracy, pasji, hobby) ludziom, którzy nie słyszeli o Tobie? Wielu ludzi zna Ciebie z Twojego kanału na YouTube. Czy jest coś czego o Tobie nie wiedzą?

Cześć, nazywam się Jade Joddle i uczę komunikacji. Mam dwa kanały na YouTube – „Jade Joddle„, który dotyczy mowy, głosu i rozwoju osobistego. Mój drugi kanał „English Jade” to miejsce, w którym wprowadzam nowe tematy i autorskie rozwiązania do świata ELT (English Language Teaching), unikając stereotypów myślowych (frazesów). Robię coś, czego nie robi żaden inny nauczyciel jakiego znam na YouTube, – mówię za siebie, nie zachowując się poprawnie politycznie i nie próbując przypodobywać się jak największej liczbie ludzi. Z tego powodu moje materiały są najbardziej dostosowane do dorosłych uczniów i osób, które myślą za siebie!

Jak pokonać lęk przed mówieniem w obcym języku?

Jak budować pewność siebie w mówieniu w języku obcym?

Jak dotąd, sama nie potrafię mówić w innych językach. W dzieciństwie doświadczyłam mutyzmu, a okazało się, że mutyzm powrócił w dorosłym życiu gdy byłam w środowisku posługującym się językiem obcym. Jednak mimo mojej osobistej porażki, specjalizuję się w tym, aby ludzie, którzy znają język angielski, ale nie potrafią posługiwać się tym językiem w mowie, w rzeczywistości zaczęli mówić i w ten sposób pokonywać swój mutyzm. Dla osób, które naprawdę zmagają się z językami obcymi, kluczowe znaczenie ma bezwarunkowa akceptacja. Oznacza to, aby przy próbie posługiwania się językiem obcym mieć poczucie całkowitego bezpieczeństwa i wsparcia, a nie krytyki. Trudną częścią jest znalezienie kogoś, kto da Ci taką bezwarunkową akceptację, ponieważ zazwyczaj nie znajdziesz jej w środowisku szkolnym.

Drugą rzeczą, którą musisz zdobyć, jest pragnienie uczenia się języka i uczynienia go częścią swojego życia. Często nie jesteśmy zbyt uczciwi wobec siebie, jeśli chodzi o naukę języków: doświadczamy porażki, ponieważ nie mamy potrzeby uczenia się języka lub prawdziwego pragnienia uczenia się w ogóle.

Czy ludzie czują się bardziej pewni siebie mówiąc w języku obcym?

Czy introwertyk może wydawać się ekstrawertykiem mówiąc w innym języku?

Kiedy człowiek czuje się bardziej pewny siebie mówiąc w obcym języku, to dlatego, że czuje się uwolniony od społecznych ograniczeń swojej kultury narodowej. Wielu ludzi przyjmuje „Angielską tożsamość” (English identity) podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie lub Australii, ponieważ zasady w ich własnym kraju nie mają zastosowania w krajach zachodnich. Jednak okazało się, że kiedy wracają do domu po kilkuletnim życiu za granicą, powracają do pierwotnej tożsamości społecznej.

jade joddle self-confidence

Dlaczego zdecydowałaś się uczyć innych akcentów?

Czy akcent ma znaczenie? Czy możliwe jest nauczenie się konkretnego akcentu bez wyjeżdżania za granicę?

Uczę akcentu, ponieważ mam wrażliwe ucho na głos i dźwięki w słowach. Mógłbyś powiedzieć, że to był talent, z którym się urodziłam. Akcent ma znaczenie w tym sensie, że powinieneś być w stanie mówić wyraźnie, dzięki czemu można było Ciebie z łatwością zrozumieć. Akcent jest dla mnie ważny, ponieważ wiem, jak wiele osób doświadcza wstydu i cierpienia, gdy nie czują się dobrze z tym jak mówią, nawet jeśli większość ludzi wie, jak to ukryć. Nie musisz wyjeżdżać za granicę, aby poprawić swój akcent, możesz zrobić kurs online, np. mój kurs Clear Accent: http://clearaccent.co.uk/jadejoddle/.

Kurs nauki akcentów.

Stworzyłaś profesjonalny kurs akcentu, który dostępny jest na Twojej stronie. Motto kryjące się za tym kursem, mówi: Clear up your accent – Speak more clearly, sound less foreign. Opowiesz coś więcej o swoim kursie?

Mój kurs akcentu uczy ludzi mówić w sposób czysty i naturalny. Ale to, co odróżnia go od wszystkich innych dostępnych kursów, to fakt, że przynosi on również korzyści osobom z problemami z mową w sensie ogólnym. Metoda kursu jest podobna do treningu, jaki prowadzą profesjonalni aktorzy: nawet osoby mówiące ojczystym językiem angielskim mają początkowo trudności z wykonywaniem ćwiczeń.

Jakie są największe błędy jakie popełniają osoby uczące się języka angielskiego?

Największym błędem, z jakim się spotykam, jest to, że ludzie przeprowadzający się do Wielkiej Brytanii, czują się komfortowo na niskim poziomie języka angielskiego. Przechodzą oni przez swoje codzienne życie z nieporozumieniami i frustracją. Osiedlają się, ponieważ nie odczuwają potrzeby doskonalenia się, mimo że ich zdolności komunikacyjne poważnie ograniczają ich możliwości zawodowe. Często ludzie ci żyją jedynie pozornie w Wielkiej Brytanii i nigdy nie zaprzyjaźniają się z Brytyjczykami.

Jak motywować się w nauce języka angielskiego?

Co robić gdy brakuje ci pasji do nauki języka?

Nie potrafię uczyć się czegoś, czym się nie interesuję lub czego nie potrzebuję. Jeśli nie interesuje Cię nauką języka angielskiego, skup się na tym, dlaczego go potrzebujesz i dlaczego mówienie w języku angielskim będzie prowadzić do większych możliwości w Twoim życiu.

Jakie jest Twoje zdanie na temat uczenia się angielskiego z YouTube?

Czy mogłabyś polecić kilka kanałów, które warto oglądać?

Nauka angielskiego na YouTube może być dobrym sposobem na osłuchanie się języka na co dzień. Problem jednak polega na tym, że większość nauczycieli ma fałszywy styl nauczania i rozmawia, jak ja to nazywam w tzw. „Baby English„. Jeśli będziesz śledzić tego rodzaju nauczycieli (którzy są dobrzy dla uczniów na niskim poziomie językowym, ponieważ jedynie to są w stanie zrozumieć), nie zrozumiesz niczego w środowisku native speakera. W związki z tym nie sądzę, aby tego rodzaju nauczyciele byli warci oglądania. To dlatego, że ludzie, których spotkasz w prawdziwym życiu, nie dostosują swojego języka do Ciebie. Jedynymi nauczycielami, których osobiście polecam, jest Doing English with Julian NorthbrookBenjamin z EngvidJulian Northbrook, ponieważ jest oryginalny, a Benjamin, ponieważ ma fantastyczny głos.