Cambridge English

Cambridge English

Cambridge English

Wszystkie uniwersytety oraz pracodawcy w krajach anglojęzycznych doskonale znają i doceniają wartość egzaminów Cambridge English. Osiągnięcie pozytywnego wyniku z egzaminu pozwala zdobyć, zgodny z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), certyfikat, który jest honorowany na całym świecie.

Charakterystyka egzaminów

CEFR to międzynarodowy wzorzec poziomu kompetencji językowych. Dzieli się on na sześć poziomów zaawansowania, gdzie najbardziej podstawowy określany jest mianem A1, a biegle zaawansowany to C2.

100 lat egzaminów

Pierwszy egzamin Cambridge English odbył się w 1913 roku i przystąpiły do niego zaledwie trzy osoby. W setną rocznicę zmieniono nazwę egzaminów na Cambridge English Language Assessment. Dziś, egzaminy Cambridge cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Rocznie zdaje je ponad 4 miliony kandydatów z całego świata. Rosnąca liczba kandydatów jest wynikiem ewolucji nauczania oraz potrzeb sprawdzania znajomości języka angielskiego.

Co daje egzamin Cambridge English?

Na arenie międzynarodowej, biegła znajomość języka obcego jest wymogiem niezbędnym w pracy, edukacji czy w celach imigracyjnych. Egzaminy Cambridge English uznaje ponad 15 tysięcy pracodawców, uczelni wyższych i instytucji rządowych. W Polsce są to m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Służba Cywilna i wiele szkół, uniwersytetów oraz pracodawców.

Od czego zacząć?

Przed wyborem egzaminu, można wykonać bezpłatny test, który pomoże zweryfikować poziom znajomości angielskiego i określić, który egzamin Cambridge English będzie najodpowiedniejszy. Pierwszym krokiem do rejestracji jest znalezienie wśród 2700 autoryzowanych centrów egzaminacyjnych w 130 krajach, najbliższego, w celu skontaktowania się, by zdobyć potrzebne informacje i zapisać się na egzamin. Zapisy trwają przez cały rok, a sesje egzaminacyjne są organizowane w 14 renomowanych ośrodkach egzaminacyjnych w Polsce. Jedynym warunkiem przeprowadzenia egzaminu w danej placówce jest uzbieranie minimalnej liczby kandydatów. Następnie, należy wybrać termin oraz wersję egzaminu (wiele egzaminów jest dostępnych w formie elektronicznej lub papierowej).

Ważne informacje

Ceny egzaminów Cambridge są zależne od ich typów oraz tego, gdzie się je zdaje. Szczegółowych informacji udziela lokalne centrum. Daty egzaminów również są uzależnione od danego centrum egzaminacyjnego. Spośród szerokiej gamy egzaminów zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli języka angielskiego, należy wybrać interesujący. Nie ma ograniczeń wiekowych, dlatego do testów Cambridge można podejść w każdym wieku, aczkolwiek niektóre, np. CPE, są skierowane do osób bardziej dojrzałych w posługiwaniu się abstrakcyjnymi koncepcjami. Stworzono również specjalne egzaminy dla osób uczących się, np. FCE, PET, KET i YLE. Aby mieć pewność, że przeprowadzono egzamin w sposób sprawiedliwy i bezpieczny, warto zapoznać się z przepisami, obowiązującymi zarówno kandydatów, jak i centra egzaminacyjne. Wyniki są dostępne po około 4-6 tygodniach w wersji papierowej, a w wersji komputerowej po około 2 tygodniach. Każdy z kandydatów zyskuje dostęp do wyników online na portalu Cambridge English Language Assessment Online Result Service. Zdobyty certyfikat z egzaminu Cambridge English zwiększa szanse zatrudnienia na arenie międzynarodowej. Jest to najlepsza, powszechnie uznana forma weryfikacji poziomu znajomości języka angielskiego.